A New Dawn – nowe demo technologiczne Nvidii

Wcześniej pisałem o niesamowitym techdemie od Square Enix. Nvidia również pochwaliła się swoim, a konkretniej mocą obliczeniową najnowszych kart graficznych – GTX 690. Techdemo w wykonaniu Nvidii nawiązuje do przeszłości – do dema sprzed 10 lat.

A New Dawn

Nvidia zaprezentowała techdemo nazwane „A New Dawn”:

Historia tego dema sięga 2002 roku, kiedy mogliśmy zobaczyć techdemo „Dawn” prezentujące możliwości kart GeForce FX. Po 10 latach Nvidia do niego wróciła i dała bohaterce nowy dom. W zasadzie to w ogóle dała jej dom. Aby to wyjaśnić, zobaczcie demo sprzed 10 lat:

Na ówczesne czasy grafika prezentowała się naprawdę nieźle, ale moc obliczeniowa spowodowała wiele ograniczeń, zaczynając na otoczeniu, kończąc na samej postaci. Rzut okiem wystarczy aby zauważyć, że tłem jest bitmapa. W najnowszym demie zostało to zmienione (co jest raczej naturalne we wszystkich obecnych produkcjach tego typu) – otoczenie jest teraz renderowane w czasie rzeczywistym i zawiera sporo szczegółów, jest integralną częścią sceny, jest domem Dawn. Inny element, w którym widać znaczną różnicę, to fryzura bohaterki – włosy są ruchome i podlegają prawom fizyki, zachowują się prawie jak naturalne włosy. Oczywiście skóra i twarz także wyglądają o wiele bardziej naturalne. Po więcej szczegółów dotyczących dema odsyłam do jego strony domowej.

„A New Dawn” zostanie udostępnione do pobrania jeszcze w tym miesiącu. Do uruchomienia tego techdema potrzeba przynajmniej sprzętu posiadającego kartę grafiki GTX 670 SLI, dwurdzeniowego procesora taktowanego 2,5 GHz, 4GB pamięci RAM i 1 GB miejsca na dysku. Demo można uruchomić w systemach Windows Vista i Windows 7.

Na stronie Nvidii znajduje się jeszcze ciekawe porównanie w którym zaznaczono różnice pomiędzy obydwoma demami – starsze składało się z 7 tysięcy trójkątów, nowe zawiera ich 4 miliony. Fryzura bohaterki w starszym demie zawiera 1700 statycznych elementów (nici), w nowym 40 tysięcy teselowanych, podlegających prawom fizyki. To te najbardziej rzucające się w oczy różnice.

Co sądzicie o tym demie? Nie wywarło na mnie szczególnego wow-efektu, jak demo w wykonaniu Square Enix.

Aktualizacja: Techdemo można już pobierać ze strony Nvidii.

 

Galeria

 

Źródło: Nvidia
Obrazki: Nvidia

Ten wpis został opublikowany w kategorii Grafika, Oprogramowanie i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „A New Dawn – nowe demo technologiczne Nvidii

  1. Alan Orman pisze:

    To sobie na 2x560TI nie odpalę… :/

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować (także Facebook, Google+, Twitter), aby móc dodać komentarz.