Co łączy muzyka will.i.am i marsjański łazik Curiosity? Nietypowa premiera nowego utworu.

will.i.am zaprezentuje jutro swój nowy utwór “Reach for the Stars” (ang. dotrzeć do gwiazd). Ale co w tym niezwykłego i dlaczego o tym piszę? Premiera odbędzie się w bardzo nietypowy sposób, lecz nawiązujący do tytułu. Utwór będzie transmitowany wprost z czerwonej planety – Marsa, z łazika Curiosity.

Jak podaje NASA, premiera będzie częścią wydarzenia edukacyjnego dla studentów, podczas którego zostaną pokazane odkrycia dotyczące Marsa, oraz cele cele misji i wiele informacji z nią związanych.

Wydarzenie odbędzie się jutro (28 sierpnia 2012) o godzinie 22:00 naszego czasu (13:00 PDT) w należącym do NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii i będzie je można śledzić w NASA TV.

Zobacz także inne wiadomości o misji łazika Curiosity na Marsie

Niestety nie znalazłem informacji, w jaki sposób nastąpi transmisja – z którego nadajnika (tego zamontowanego bezpośrednio na łaziku, czy na jednym z orbiterów), czy w jakiej postaci będzie przesyłany strumień – analogowo (jak obecnie działają np. odbiorniki radiowe), czy cyfrowo (a w tej sytuacji jako nieskompresowane dane czy skompresowane stratnie lub bezstratnie). Nie wiadomo także, czy utwór już został przesłany na łazika Curiosity, z pewnością jednak musi być na niego przesłany wcześniej, a z powodu ograniczeń w ilości dostępnej pamięci, jego jakość może nie być najlepsza. Te informacje będą jednak podane jutro podczas wydarzenia, zostaje zatem poczekać i zobaczyć. Więcej o sposobach komunikacji z łazikiem i transmisji danych pisałem we wcześniejszym wpisie.

Trzeba przyznać, że to bardzo ciekawy pomysł i odstępstwo od głównych zadań łazika na Marsie.

 

Źródła: NASA, The Verge
Obrazki: [1], [2]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Różne, Technologie i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować (także Facebook, Google+, Twitter), aby móc dodać komentarz.