HTTP 451 – nie będziesz piracił

Od dawna mówi się o ACTA, PIPA, SOPA i innych im podobnych wynalazkach. Co jakiś czas robi się też głośno o konieczności nakładania na dostawców łącz internetowych obowiązku blokowania dostępu do niektórych stron internetowych. Problem jednak w tym, że brak odpowiedniego kodu odpowiedzi HTTP, który można do tego wykorzystać. Czyżby miała przyjść zmiana? Czy ma to związek z tymi akcjami?

HTTP 451 – Unavailable For Legal Reasons

Na stronach IETF pojawił się szkic nowego nagłówka odpowiedzi HTTP, który miałby wypełniać tą lukę. Chodzi o kod HTTP 451 – Unavailable For Legal Reasons. Do tej pory wykorzystywane były kody HTTP 403 Forbidden lub HTTP 404 Not Found, które nie są właściwe w tej sytuacji.

HTTP 451 miałby służyć blokowaniu dostępu do niektórych serwisów i usług z powodów prawnych, np. gdy dany serwis lub usługa rozpowszechniają treści chronione prawem autorskim, lub w celu dostosowania się do lokalnych przepisów.

Co ważne, źródłem odpowiedzi z kodem HTTP 451 nie musi być serwer docelowy, do którego kierowane jest żądanie. Oznacza to, ze z kodu tego mogą skorzystać usługodawcy internetowi, jeśli zostanie na nich nałożony obowiązek blokowania niektórych stron internetowych (jak nakaz blokowania The Pirate Bay w Wielkiej Brytanii). Innymi słowy, gdy użytkownik zechce połączyć się z danym serwisem internetowym, już sam dostawca usług internetowych może odesłać mu stronę błędu z nowym kodem odpowiedzi.

Z HTTP 451 będą mogły korzystać również serwisy internetowe oznaczając takim nagłówkiem treści, które zostały usunięte z powodów prawnych, lub w danym kraju z tych samych powodów nie są dostępne.

Przykład odpowiedzi z nowym proponowanym kodem:

HTTP/1.1 451 Unavailable For Legal Reasons
Content-Type: text/html

<html>
 <head>
  <title>Unavailable For Legal Reasons</title>
 </head>
 <body>
  <h1>Unavailable For Legal Reasons</h1>
  <p>This request may not be serviced in the Roman Province of
  Judea due to Lex3515, the Legem Ne Subversionem Act of AUC755,
  which disallows access to resources hosted on servers deemed
  to be operated by the Judean Liberation Front.</p>
 </body>
</html>

Odpowiedź powinna zawierać wyjaśnienie, dlaczego dana treść nie jest dostępna.

Podsumowanie

To jest dopiero szkic (projekt) kodu odpowiedzi, jeszcze wiele może się w tej kwestii zmienić. Faktem jest, że obecnie nie istniał odpowiedni kod, z którego można było by korzystać w tak szerokim zakresie i jednoznacznie wskazywał by na przyczynę problemu (nie tylko w przypadku stron internetowych, ale również rożnego rodzaju usług opierających się o API). Z drugiej strony zastanawiajace jest, kiedy i w jakich okolicznościach po raz pierwszy zobaczymy HTTP 451 w swoich przeglądarkach :)

 

Źródło: IETF

Ten wpis został opublikowany w kategorii Internet, Serwery, WWW i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować (także Facebook, Google+, Twitter), aby móc dodać komentarz.