Nowe zdjęcia Marsa oraz wiadomość dźwiękowa z łazika Curiosity

Ostatnio piszę sporo o misji łazika Curiosity na Marsie, ponieważ ciągle docierają do nas coraz to ciekawsze informacje. Dziś mam dla Was kilka nowych zdjęć i informację o wiadomości dźwiękowej.

Nowe zdjęcia Marsa z Cusriosity

Najnowsze zdjęcia, jakie zostały udostępnione przez NASA, to kolorowe zdjęcia w wysokiej rozdzielczości (w hd) wykonane obydwoma aparatami wchodzącymi w skład MastCam z 100-milimetrowym teleobiektywem i 34-milimetrowego obiektywem szerokokątnym.

Zobacz także inne wiadomości o misji łazika Curiosity na Marsie

Na zdjęciach widać zerodowaną dolną część zbocza góry Mount Sharp wraz z geologicznymi warstwami skał. W to miejsce uda się łazik Curiosity podczas jednej ze swoich misji. Gdy patrzy się na to zbocze, przestaje dziwić ilość aparatów i kamer w które wyposażony jest rover w celu autonomicznej nawigacji. Z każdej strony może czaić się niebezpieczeństwo, które mogło by uszkodzić łazik i zakończyć przedwcześnie całą misję.

Pozostałe zdjęcia (choć nie ma ich wiele) możecie zobaczyć u dołu wpisu.

 

Przekaz dźwiękowy

Administrator  NASA, Charls Bolden, przekazał za pomocą łazika Curiosity wiadomość wszystkim osobom związanym z misją łazika na Marsie.

Gdy czytałem tą wiadomość, miałem nadzieję, że znajdzie się w niej więcej informacji o sposobie w jaki odbyła się transmisja nagrania dźwiękowego do łazika i  z powrotem na Ziemię. Niestety podobnie jak w przypadku premiery nowego utworu muzyka will.i.am (Co łączy muzyka will.i.am i marsjański łazik Curiosity? Nietypowa premiera nowego utworu.), tak i tutaj nie zostały podane szczegóły. Miejmy nadzieję, że dowiemy się więcej podczas dzisiejszego wydarzenia edukacyjnego.

Jakość dźwięku mnie zaskoczyła – jest lepsza niż przypuszczałem, co może wskazywać, że plik z nagraniem został przesłany do łazika w postaci pliku z kompresowanym dźwiękiem, skąd trafił na Ziemię w takiej samej formie tak samo, jak inne dane w tym zdjęcia.

Hello.  This is Charlie Bolden, NASA Administrator, speaking to you via the broadcast capabilities of the Curiosity Rover, which is now on the surface of Mars.

Since the beginning of time, humankind’s curiosity has led us to constantly seek new life…new possibilities just beyond the horizon.  I want to congratulate the men and women of our NASA family as well as our commercial and government partners around the world, for taking us a step beyond to Mars.

This is an extraordinary achievement.  Landing a rover on Mars is not easy – others have tried – only America has fully succeeded.   The investment we are making…the knowledge we hope to gain from our observation and analysis of Gale Crater, will tell us much about the possibility of life on Mars as well as the past and future possibilities for our own planet.  Curiosity will bring benefits to Earth and inspire a new generation of scientists and explorers, as it prepares the way for a human mission in the not too distant future.

Thank you.

 

Witajcie. Mówi Charlie Bolden, Administrator NASA. Wypowiadam te słowa do Was, dzięki możliwości transmisji z łazika Curiosity, który jest obecnie na powierzchni Marsa.

Od zarania dziejów ludzka ciekawość prowadziła nas do ciągłego poszukiwania nowego życia … nowych możliwości tuż za horyzontem. Chcę pogratulować mężczyznom i kobietom w NASA, jak również naszym partnerom handlowym i rządowym na całym świecie, za zabranie nas o krok bliżej w kierunku Marsa.

Jest to niezwykłe osiągnięcie. Lądowania łazika na Marsie nie jest łatwe – inni próbowali – tylko Ameryce się w pełni udało. Inwestycje, które czynimy… wiedza, którą mamy nadzieję uzyskać z naszych obserwacji i analizy krateru Gale, powie nam wiele o możliwości życia na Marsie, tak samo jak o przeszłych i przyszłych możliwościach na naszej własnej planecie. Curiosity przyniesie korzyści dla Ziemi i zainspiruje nowe pokolenie naukowców i odkrywców, ponieważ przygotowuje drogę dla misji załogowej w niezbyt odległej przyszłości.

Dziękuję.

 

Galeria

 

Źródła: NASA, NASA, NASA
Obrazki: [1], [2]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Różne, Technologie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować (także Facebook, Google+, Twitter), aby móc dodać komentarz.