O domenach najwyższego poziomu słów kilka

Ostatnio trafiłem na kilka informacji dotyczących domen. Postanowiłem w jednym wpisie coś o nich napisać. Poniżej opisałem krótko czym są domeny najwyższego poziomu, jak można pozyskać taką domenę i co się stało w trakcie, jak ją pozyskać bez kosztów, oraz co ma domena com do Stanów Zjednoczonych.

TLD

Z domenami najwyższego poziomu mamy do czynienia codziennie, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. To dzięki nim (i domenom niższego poziomu oraz systemowi DNS) wpisując adres portalu internetowego trafiamy właśnie na niego – zawsze i niezależnie od tego, gdzie znajdują się serwery z portalem i jakie mają adresy IP.

Domeny najwyższego poziomu (TLDtop-level domain) to, jak wskazuje nazwa, takie domeny, nad którymi (w hierarchii domen) nie istnieje już żadna inna domena. Przykładem domeny najwyższego poziomu w mojej domenie pccode.pl jest pl (pccode to domena drugiego poziomu).

Domenami najwyższego poziomu zarządza ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) i IANA (Internet Assigned Numbers Authority), która jest zarządzana przez ICANN.

Istnieje kilka typów TLD:

  • ccTLD (country-code top-level domains) – dwuliterowe domeny krajowe lub terytorialne (domena pl jest właśnie domeną tego typu)
  • IDN ccTLD (internationalized country code top-level domains) – domeny ze znakami spoza alfabetu łacińskiego (np. ze znakami w języku chińskim)
  • gTLD (generic top-level domains) – domeny ogólne z trzema lub więcej znakami. Tu pewna ciekawostka – większość z Was zapewne widząc domenę com pomyśli, że to domena krajowa używana w Stanach Zjednoczonych. Nie jest to prawdą – domeną krajową jest us. gTLD dzielimy na niesponsorowane zarządzane przez ICANN i sponsorowane sTLD, o których kilka informacji znajduje się w dalszej części wpisu
  • infrastrukturalna – ta grupa zawiera tylko jedną domenę najwyższego poziomu – arpa, która była pierwszą domeną najwyższego poziomu i jej zadaniem było udostępnienie hostów z sieci ARPANET w sieci Internet (i miała być tylko tymczasowo)

Lista wszystkich domen najwyższego poziomu znajduje się tutaj.

Ok, ale domena najwyższego poziomu to nie wszystko. W Polsce za obsługę domeny krajowej pl odpowiada NASK, dzięki któremu posiadam domenę pccode.pl. Poza dowolnymi domenami drugiego poziomu w Polsce istnieją też domeny funkcjonalne i regionalne (więcej informacji tutaj).

Ciekawostka – czy znacie domeny tv (np. eska.tv) czy fm (last.fm)? Nie są to domeny ogólnego przeznaczenia, domeny krajowe odpowiednio Tuvalu i Mikronezji. Jak widać mogą mieć też inne zastosowane :) Podobnie wykorzystywane są też inne domeny w celu utworzenia łatwej do zapamiętania całości (jak easel.ly i inne).

Sama domena to jeszcze nie wszystko – jest ona tłumaczona na odpowiedni adres IP przez serwery DNS o których pisałem w jednym z poprzednich wpisów. Przeglądarka jest w stanie połączyć się dopiero z adresem IP przypisanym do domeny.

O domenach można by napisać wiele, ale nie mam zamiaru bardziej Was tym zanudzać :) Chciałem zamieścić jedynie bardzo podstawowe informacje.

sTLD – czyli kup sobie domenę głównego poziomu

ICANN na początku tego roku rozpoczął przyjmowanie wniosków na domeny najwyższego poziomu. Oczywiście spotkało się to z dużym zainteresowaniem. Np. zamiast google.com, czy google.pl Google mogło by mieć swoją domenę google (i tyle). Tak samo, gdybym ja miał 185 tys. dolarów i 25 tys. co roku, mógłbym sobie wykupić domenę pccode (bez pl na końcu). Wnioski były przyjmowane od 12 stycznia do 12 kwietnia br.

Pod koniec okresu składania wniosków system TLS przez który można było aplikować o nową domenę głównego poziomu został zamknięty. Znaleziono w nim błąd, przez który cześć osób mogła mieć dostęp do danych innych użytkowników. Błędy zdarzają się wszędzie :) Po 40 dniach w końcu pojawiła się informacja i TLS został ponownie otwarty i jednocześnie przedłużony został termin składania wniosków. Jeśli ktoś chce kupić TLD, ma czas do 30 maja (48 dni po planowanym terminie zakończenia). Niedługo później powinna pojawić się pełna lista aplikantów i nazw domen (a która miała pojawić się pod koniec kwietnia i wiele osób czeka na tą informację) – jestem ciekawy, z jakimi TLD będziemy mieli do czynienia niedługo – google, microsoft, …?

Powyżej jako przykład podałem Gogole, ale inne firmy mogą wykupić różne TLD np. w celu późniejszego odsprzedawania domen drugiego poziomu. Np. ja (przypominam, mając 185 tys. zielonych + 25 tys. rocznie) mógłbym kupić domenę pccode i odsprzedawać subdomeny – przykładowo blog.pccode, tak samo jak NASK robi z domenami pl (kupiłem domenę drugiego poziomu w domenie plpccode.pl).

Procedura zakupu takiej domeny wygląda tak:

Prawda, że proste? :)

OpenNIC

Poza głównymi serwerami DNS, z których nawet nieświadomie korzystamy na co dzień, istnieją alternatywne systemy. Jednym z nich jest OpenNIC.

Jest to projekt będący alternatywą dla znanego nam obecnie systemu serwerów DNS. Posiada własne serwery DNS i domeny głównego poziomu (.geek, .free, .bbs, .parody, .oss, .indy, .fur, .ing, .micro, .dyn i .gopher), a jednocześnie korzysta z systemu którym zarządza ICANN dla pozostałych domen. Dzięki temu możliwe jest utworzenie nowych domen najwyższego poziomu bez płacenia dość sporych sum, a jednocześnie korzystanie z obecnie istniejących. Wszystko, co należy zrobić, to ustawić w systemie serwery DNS z OpenNIC.

Na razie jednak mało się słyszy o tym projekcie. Zalecam ostrożność podczas korzystania z takich systemów, ponieważ mogą one nie być bezpieczne. Jeśli skorzystamy z innych serwerów DNS jest możliwe, że wpisując w przeglądarce adres portalu internetowego trafimy całkiem gdzieś indziej (serwer DNS zwróci inny adres IP dla danej domeny) na skutek czyjegoś celowego działania – co by było, gdyby zamiast na właściwą stronę banku trafić na podrobioną? Oczywiście jest to czarny czarny scenariusz, ale możliwy. Nie wykluczone, że OpenNIC okaże się bardzo bezpieczny i może kiedyś stanie się bardziej popularny. Problem jednak jest w tym, że aby każdy miał dostęp do nowych domen najwyższego poziomu w ramach OpenNIC, ów każdy musiał by korzystać z DNS-ów tego projektu, co obecnie jest raczej nierealne.

W zasadzie każdy może się postarać o własną domenę najwyższego poziomu w tym projekcie. Należy tylko spełnić kilka wymagań. Ktoś chętny?

Znaleźli się np. chętni na domenę pirate (.pirate) i taka też powstała. Teraz każdy może mieć swoją domenę drugiego poziomu w tej domenie – pccode.pirate… nie, dziękuję :) Ale jest już np. thebiratebay.pirate :)

com vs us

Jak wspominałem wyżej, us to domena krajowa najwyższego poziomu (ccTLD) dla Stanów Zjednoczonych. Z kolei com to ogólna domena najwyższego poziomu (gTLD), a jej przeznaczeniem jest wykorzystanie w celach komercyjnych – skrót od company. Od dawna przyjęło się jednak, że większość stron internetowych (a nawet organizacji dla których istnieje domena org) w Stanach Zjednoczonych korzysta z tej właśnie domeny.

Doszło wręcz do tego, że Stany Zjednoczone na drodze prawnej zamknęły stronę internetową prowadzoną przez Kanadyjczyków przy wykorzystaniu domeny ogólnego przeznaczenia w domenie głównej com. Czyżby to miało oznaczać, że Stany Zjednoczone chcą uczynić com domeną narodową zastępując mało wykorzystywaną us? Domena com nie jest przypisana do konkretnego kraju, może być używana przez każdego. Ale czy w świetle tych informacji można sobie wykupić domenę i spać spokojnie nie myśląc o tym, że jutro portal może już nie działać?

Podsumowanie

W zasadzie nie bardzo jest co tutaj podsumowywać, ale chyba wypada napisać coś pod koniec :)

Po pierwsze czekam z niecierpliwością na listę nowych gTLD – prawdopodobnie poznamy ją gdzieś w czerwcu.

Po drugie, choć OpenNIC jest ciekawą alternatywą, czy nie dojdzie do jeszcze większego bałaganu w domenach, jak teraz dla poddomen do domen głównych? Np. ciężko obecnie znaleźć sensowną domenę .pl. Ja swoją kupiłem już kilka lat temu i również wtedy miałem problem z wybraniem czegoś.

Po trzecie, domena com powinna pozostać dostępną dla wszystkich bez przypisywania sobie do niej praw przez konkretne państwo.

No to podsumowane :)

 

Źródła: Wikipedia, The Verge, OpenNIC, TorrentFreak, PCLab.pl, ICANN
Obrazki: [1], [2], [3]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Internet, Sieci, WWW i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować (także Facebook, Google+, Twitter), aby móc dodać komentarz.