Pierwsza jazda łazika Curiosity po Marsie, pierwsze badanie i… pierwsza usterka

Nadeszło kilka nowych informacji o misji łazika Curiosity na Marsie. Odbył jazdę próbną, przesłał trochę zdjęć, wykonał pierwsze badania i… się trochę popsuł, ale na szczęście nieznacznie. Powrócę też na chwilę do kwestii lądowania – pojawiło się jeszcze kilka ciekawych materiałów.

Jazda próbna

Zobacz także:
Budowa łazika Curiosity, komunikacja i pierwsza panorama Marsa
inne wiadomości o misji łazika Curiosity na Marsie

Wczoraj łazik Curiosity wykonał pierwszą jazdę po powierzchni Marsa. Nie trwała ona zbyt długo, bo 15 minut. W tym czasie faktycznie przemieszczał się tylko przez 5 minut. W pozostałym czasie sprawdzany był stan techniczny pojazdu oraz wykonane zdjęcia. W trakcie tego jazdy próbnej Rover pokonał około 3 metrów do przodu, wykonał zwrot o 90º i przejechał 2 metry do tyłu.

Aktualizacja: według najnowszych informacji łazik przejechał 4,5 metra do przodu i obrócił się o 120º.

Wyglądało to mniej więcej tak:

Jednym ze zdjęć wykonanych przez łazik są pozostawione na powierzchni ślady kół:

Możecie się zastanawiać, dlaczego dopiero teraz, po 16 dniach od wylądowania łazik wykonał pierwszą, w dodatku tak krótką jazdę. Misja jest ściśle zaplanowana. Na początku były robione różne testy i zdjęcia, które były przesyłane na Ziemię, sprawdzane były wszystkie przyrządy, wykonana została trwająca 4 dni wymiana oprogramowania z tego służącego do przelotu i lądowania, na to, które będzie służyć roboczo na Marsie. Wykonywane były także testy mechaniki pojazdu, czy pierwsza analiza próbek. Do tego Curiosity nie pracuje całą dobę, a tylko wtedy, gdy jest jasno.

 

Zbadanie pierwszej próbki

W poniedziałek odbył się równie ciekawy test – zbadanie pierwszej próbki przy pomocy spektrometru ChemCam. Naukowcy wybrali za cel skałę nazwaną roboczo N165:

Spektrometr wystrzelił w jej stronę wiązkę laserową – w przeciągu 10 sekund wystrzelone zostało 30 impulsów o mocy ponad 1 miliona watów (1 megawat) każdy. Nie zużył przy tym zbyt wiele mocy, ponieważ każdy impuls trwał 5 miliardowych części sekundy. Po każdym wystrzeleniu wiązki łazik badał wytworzoną w ten sposób zjonizowaną świecącą plazmę. Skała okazała się być zbudowana z bazaltu. Podczas badania wykonane zostały także zdjęcia:

Naukowców zaskoczył też fakt, że otrzymane wyniki są o wiele lepsze niż te pochodzące z prób na Ziemi – np. występuje mniejszy jest stosunek sygnału do szumu, który wpływał na dokładność pomiaru.

Na poniższym filmie pokazana jest animacja, w jaki sposób łazik wykonuje badanie próbki:

Wynikiem badania skały N165 były dane, które zostały zaprezentowane po analizie i przedstawieniu w bardziej czytelnej formie:

 

Uszkodzenie łazika

Podczas przygotowań do pierwszej jazdy próbnej łazika, badana była m.in. pogoda na powierzchni Marsa. Okazało się wtedy, że nie działa jeden z elementów stacji meteorologicznej na łaziku – czujnik wiatru, a dokładniej elementy odpowiedzialne za zmierzenie siły i kierunku wiatru. Najbardziej prawdopodobną przyczyną usterki jest uderzenie odłamkiem skalnym podczas lądowania, wyrzuconym w górę przez silniki odrzutowe lądownika.

Czytałem o tym na kilku różnych portalach, ale na ani jednym nie widziałem informacji, że uszkodzeniu uległ jeden z dwóch takich elementów, nie powinno to zatem poważnie wpłynąć na całą misję, choć nie ma już kolejnego zapasowego czujnika na wypadek, gdyby i ten się zepsuł. Nie da się też porównać wyników z obu czujników ze sobą.

Naukowcy pracują nad przywróceniem funkcjonowania czujnika, ale na obecną chwilę jeszcze nie wiadomo, czy to będzie możliwe.

 

Lądowanie łazika na powierzchni Marsa

Na chwilę chciałbym też wrócić do tematu lądowania łazika na powierzchni Marsa, które opisywałem w poprzednim wpisie. NASA udostępniła film, tym razem w wysokiej rozdzielczości z ostatniego fragmentu lądowania. Film został zarejestrowany oczywiście przez łazik, ale przez inną kamerę i jego przesłanie na Ziemię trwało dłużej. Jest to wersja z ustabilizowanym i poprawionym obrazem – robi wrażenie :)

I bardzo ciekawie przygotowana animacja z lądowania, którą również warto zobaczyć:

 

Galeria

 

Źródła: Facebook, NASA, NASA, NASA, NASA, NASA, NASA
Obrazki: [1], [2], [3], [4], [5], [6]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Różne, Technologie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować (także Facebook, Google+, Twitter), aby móc dodać komentarz.