Raport CERT-u – możliwy powolny koniec sieci torrent?

Na stronie CERT-u opublikowany został raport, który choć dość ciężko się czyta, dostarcza informacji, które jednoznacznie kojarzą się z projektem Pirate Pay (nie Pirate Bay, choć zbieżność nazw zapewne nieprzypadkowa). W tym wpisie postaram się nieco przybliżyć i projekt i raport.

O co chodzi?

Jak zwykle – chodzi o pieniądze :) I w tym przypadku (wbrew powiedzeniu) wiadomo to od początku.

Pirate Pay jest projektem, którego celem (zarobkowym?) jest zablokowanie sieci torrent. Powstał dość przypadkowo przy okazji prac dotyczących zarządzania ruchem sieciowym. Projekt, w który zainwestował sam Microsoft (100 tys. dolarów) chwali się zablokowaniem dużej ilości pobrań treści do których prawa posiada Walt Disney Studios i Sony Pictures. Usługa taka jednak do tanich nie należy – od 12 tys. do 50 tys. dolarów za jedną akcję blokowania. Nie zostało ujawnione, w jaki sposób to wszystko działa. Niektórzy podejrzewają, że technologia udaje innych klientów sieci, ale wysyła nieprawidłowe lub uszkodzone dane blokując dystrybucję danej treści.

Raport CERT-u

W raporcie możemy wyczytać kilka ciekawych informacji na temat anomalii zaobserwowanych w ruchu sieciowym.

CERT informuje, że ostatnio zauważył wzmożony ruch w sieci torrent, realizowany po protokole uTP. Część tego ruchu wykonywała fałszywe alarmy w systemie ARAKIS (w skrócie – projekt którego celem jest wykrywanie nowych zagrożeń w sieci).

Przeanalizowane zostały dwie próbki danych – z 1 kwietnia tego roku i analogicznego dnia rok wcześniej.:

2011.04.01:
-----------
pakietów:       103546 (8.7MB)
UDP:            183 (~0.2% ruchu)
anomalia:       0
2012.04.01:
-----------
pakietów:       2142296, (201MB)
UDP:            957047 (~45% ruchu)
anomalia:       393862 (~18% całego ruchu i ~41% ruchu UDP)

Przez anomalie należy rozumieć ruch posiadający takie właściwości:

 • pakiet uTP z flagą DATA
 • pakiet BT (wewnątrz uTP) zawiera hash 057a315b89b54e53e2ee583dd5cd9ef60648805e
 • ten sam pakiet BT zawiera identyfikator peer-a: 0000000000000000000000000000000000000000

Jeśli do zestawienia włączyć pakiety SYN (poprzedzające DATA), a następnie pakiety ICMP informujące o zamkniętym gnieździe, anomalie wyglądają odpowiednio tak:

anomalia:           787724 (~37% całego ruchu i ~82% ruchu UDP)
anomalia:           1575448 (~73% całego ruchu)

Ustalono, że:

 • Źródłowe adresy IP pakietów mogą być podrobione, ale równie dobrze mogą być użyte sieci typu TOR (choć wyrywkowe testy nie potwierdzają tego), botnety, VPN czy inne sieci służące anonimowości w sieci. Trzecia możliwość to użycie części prawdziwych i części podrobionych adresów IP. Geograficznie tak prezentują się źródłowe adresy IP:
 • Źródłowe i docelowe porty są zazwyczaj wysokie (najczęściej był to port 45571)
 • Źródło pakietów nie trzyma się standardów protokołu, np. po pakiecie uTP SYN ignorowane są pakiety ICMP o zamkniętym gnieździe i wysyłany pakiet uTP DATA, który normalnie nie powinien być wysłany. To wskazywało by na podrabianie adresów IP, ponieważ wtedy nie jest (prawie) możliwe odebranie komunikacji zwrotnej.
 • Źródło pakietów ignoruje brak pakietu STATE, który zawiera numer potwierdzenia konieczny do nawiązania połączenia i zamiast tego numeru wstawia 0 (zero)
 • Pole timestamp difference pakietów zazwyczaj zawierało wartość 0, pole windows size zawierało zazwyczaj wartość 0×380000, a timestamp microseconds było wielokrotnością 10000 (dziesięć tys.)
 • Źródłem pakietów nie był standardowy klient sieci torrent, a jakaś inna aplikacja lub skrypt

Prawdopodobne są 3 przyczyny występowania takich pakietów:

 • zatruwanie sieci torrent
 • mapowanie (tworzenie mapy) sieci torrent
 • jakiegoś rodzaju atak na określone systemy

Ponad to:

 • za zatruwaniem czy mapowaniem sieci przemawiają pobrane dane z publicznych trackerów (mała ilość pobierających)
 • mógł być to jakiś eksperyment lub błąd – dotyczy nieprzestrzegania protokołu uTP
 • mógł być to ruch maskujący – dotyczy występowania prawdziwych i podrobionych adresów IP
 • mógł być echem ataków na inne sieci – podobieństwo do DDoS w przypadku TCP

Podczas całej analizy, poza wyżej podanym hashem, trafiono jeszcze na inne. Wszystkie dotyczyły dwóch rosyjskich filmów. 1 kwietnia (dzień, z którego dane oddano analizie), 99,99% pakietów uTP zawierało ten sam hash (wspominany już wyżej).

Dla porównania pokazano w postaci graficznej ilość seedów i peerów dla wspomnianych rosyjskich filmów, których hashe zostały znalezione, oraz dla innych, wybranych i popularnych, których hashe nie zostały znalezione podczas badania:

Wyraźnie widać, ile seedów miały popularne produkcje, a ile te, których hashe były zawarte w modyfikowanych pakietach.

Konkluzja

CERT nie udało się jednoznacznie ustalić czym był ten dziwny ruch w dużych ilościach. Ja podczas wczytywania się w raport już od pierwszych chwil miałem skojarzenia z Pirate Pay, który jest rosyjskim projektem, podobnie jak blokowane filmy – też pochodzenia rosyjskiego. Podobieństw jest wiele, dedukcja dopowiada resztę. Jeśli faktycznie obie sprawy są powiązane, a jestem przekonany (no może prawie pewien z dużą dozą prawdopodobieństwa) że tak, może to potwierdzać skuteczność Pirate Pay. I to o wiele większą skuteczność niż inne narzędzia dostępne na rynku (np. od Peer Media). Co więcej, jeśli różne wytwórnie zaczną korzystać z tego rozwiązania, ceny mogą spaść a to spowoduje blokowanie coraz to większej ilości treści.

CERT jednak się zastanawiał, czy cała ta sytuacja nie może być podciągnięta pod Kodeks Karny i to nie tylko Polski. Jestem bardzo ciekawy co by się stało, gdyby do sądu trafił wniosek o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Być może wykorzystywanie opisywanego narzędzia przez Pirate Pay mogło by okazać się niezgodne z prawem, czy nawet niebezpieczne. Ruch taki można też porównać do SPAM-u – jest wiele podobieństw (prawdziwy lub podrobiony adres nadawcy, niezamówiona treść, potencjalnie niebezpieczne dane…).

Jestem bardzo ciekawy rozwoju sytuacji. Zobaczymy do czego to doprowadzi :)

 

Źródło: CERT

Ten wpis został opublikowany w kategorii Internet, Sieci i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować (także Facebook, Google+, Twitter), aby móc dodać komentarz.