Rozkład głównych serwerów DNS na świecie

Na Pingdom trafiłem na ciekawy wpis o rozmieszczeniu głównych serwerów DNS w podziale na regiony geograficzne.

Podział serwerów

Główne serwery DNS w podziale na regiony geograficzne:

Użytkownicy sieci Internet w podziale na regiony (te same z powyższego wykresu):

I do kompletu wykres przedstawiający ilość użytkowników sieci Internet przypadających na jeden główny serwer DNS:

Autor we wpisie wspomina o nierównym podziale użytkowników na jeden serwer i przedstawia takie podsumowanie:

  • W Europie i Ameryce Północnej, posiadających razem 36% użytkowników Internetu znajduje się 62% głównych serwerów
  • W Azji posiadającej 45% użytkowników jest tylko 17% głównych serwerów
  • Azja ma ponad 5 razy więcej użytkowników na jeden serwer niż Ameryka Północna
  • Oceania (co widać na ostatniej grafice) wypada najlepiej

Kilka słów ode mnie o DNS

Głównych serwerów (tzw. root-servers) DNS jest 13. Nie może być ich więcej ze względu na ograniczenie standardowej wielkości pakietu UDP (nie pomieści informacji o więcej niż 13 serwerach). Serwery mają nazwy od a do m (np. a.root-servers.net). Ponieważ 13 serwerów szybko stało się niewystarczające, zostały one zdublowane. Obecnie na całym świecie znajduje się w sumie 312 serwerów. Każdy dublujący serwer DNS zawiera dokładną kopię głównego serwera, oraz taki sam adres IP. Dzięki temu zapytanie do głównego serwera zazwyczaj trafia do najbliższej kopii (lub jego samego, jeśli znajduje się najbliżej).

Obecnie rozłożenie głównych serwerów DNS wygląda tak:

W Polsce mamy 3 kopie:

Są to serwery K, L i J (na obrazku zasłonięty przez L).

Przy założeniu, że żądanie klienta musi przejść przez całą ścieżkę aby zwrócić adres IP (w najgorszym wypadku) w skrócie może ono wyglądać tak: klient (np. przeglądarka internetowa) odpytuje DNS providera, który odpytuje główny DNS. Główny DNS odpowiada adresami IP serwerów dla głównej domeny (sam nie posiadając informacji o pełnej domenie, tylko o domenie najwyższego poziomu – TLD (Top Level Domain), dla pccode.pl będzie to pl), serwer providera odpytuje jeden z tych serwów o IP dla domeny, a odpowiedź odsyła do klienta (przy subdomenie ten krok może zostać powtórzony dla kolejnych serwerów).

Konkluzja

Informacje o serwerach DNS dodałem nieprzypadkowo. Moim zdaniem taka statystyka dla serwerów nie niesie żadnej konkretnej informacji, choć jest ciekawa. Wynika to z faktu, że wspomniani użytkownicy Internetu praktycznie nigdy nie odpytują głównych serwerów DNS wprost. Odpytują za to serwery swojego providera, które otrzymane informacje z głównych serwerów przechowują u siebie przez określony czas, tzw. TTL (Time To Live), który dla domen najwyższego poziomu TLD, czyli tych, do których zapytanie idzie do jednego z głównych serwerów, wynosi 2 dni. Serwery providera same też nie muszą odpytywać głównych serwerów.

Inny aspekt to ilość możliwych do obsłużenia zapytań przez główne serwery w jednostce czasu – nie ilość, a a ten wskaźnik jest tu najważniejszy. Serwery są stale monitorowane, ich moc obliczeniowa jest zwiększana przez wymianę sprzętu, ale i przez dostarczanie szybszych łącz, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Trzeci aspekt, to ilość faktycznych żądań trafiających do serwerów. Popatrzmy np. na poniższy wykres (pochodzi ze strony root-servers.org, legenda obok jest w takiej samej kolejności, jak poszczególne elementy wykresu):

Po prawej na legendzie widać „poznan”, bezpośrednio pod nim „nskix” w Rosji (tu odsyłam do mapki wyżej, na której widać ilość serwerów w Rosji i okolicy) i nieco niżej „delhi” w Indiach (o ponownie dużo większym zagęszczeniu głównych serwerów). Wykres dla Polski jest prawie niewidoczny, bezpośrednio poniżej dla Rosji również mały, Indie to ten największy zielony obszar. Różnica jest ogromna. Do dokładnej analizy trzeba było by posiadać o wiele więcej informacji – bez nich ciężko powiedzieć, dlaczego węzeł w Rosji jest tak mało obciążony, zaś w Indiach tak bardzo.

Ach ta moja dociekliwość :)

 

Źródła: Pingdom, root-servers.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Internet, Serwery, Sieci, WWW i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować (także Facebook, Google+, Twitter), aby móc dodać komentarz.