So.cl – kolejny portal (nie)społeczościowy

No i mamy nowy (kolejny) serwis (nie)społecznościowy – So.cl. Jego twórcą jest Microsoft. Czy ma szansę wbić się pomiędzy silną konkurencję? Czym jest i do czego służy? Odpowiedzi poniżej.

Wstęp

So.cl to nowy serwis Microsoftu, który pojawił się dość po cichu. Weźmy przykładowo Gogole+ – zapowiadany był od dłuższego czasu, ciągle było o nim dość głośno, użytkownicy starali się jak mogli, aby dostać zaproszenie, zanim serwis został otwarty dla wszystkich. Teraz radzi sobie całkiem nieźle. So.cl też był wcześniej zapowiadany, ale bez wielkiego rozgłosu i taka sytuacja utrzymała się do chwili obecnej.

So.cl można nazwać serwisem społecznościowym, choć nim do końca nie jest, jest to projekt badawczy Microsoftu. Nie jest to jeszcze finalna wersja. To, czy kiedykolwiek się taką stanie zależy głównie od użytkowników i ich zachowań. Dlatego nie dziwi fakt słabej promocji serwisu.

Portal nie udostępnia możliwości założenia w nim konta – zalogować się można przy pomocy Windows Live (co jest akurat logiczne) i kontem na Facebooku (z czego ja skorzystałem).

Czym jest So.cl

Jak wspominałem, So.cl to projekt badawczy, który ma na celu zbadanie zachowań użytkowników. Jest połączeniem portalu społecznościowego i wyszukiwarki internetowej (korzysta z publicznego API wyszukiwarki Bing) – umożliwia wyszukiwanie i dzielenie się wynikami wyszukiwania, oraz pisanie postów na podobnej zasadzie, jak w innych serwisach społecznościowych.

So.cl jest kierowany głównie do studentów – Microsoft współpracuje z wybranymi uczelniami w ramach tego projektu, jednak z serwisu może korzystać każdy.

Jak wspomina Microsoft, celem So.cl nie jest zastąpienie obecnie istniejących portali społecznościowych, dlatego nie posiada wielu społecznościowych funkcji znanych z innych portali (jak Facebook czy Google+). Jego celem jest całkiem co innego – ma pomóc w nauce, dlatego posiada tylko potrzebne w tym celu „ficzery” portalu społecznościowego i wyszukiwarki.

Użytkowanie

Na początku trochę ciężko było mi się „połapać” w portalu. Raz byłem w jednym miejscu, a po kliknięciu jakiegoś elementu w menu po lewej, całkiem się ono zmieniało, co było trochę dezorientujące – przykładowo kliknięcie w „Profile” przenosi do profilu, ale nigdzie to nie jest zaznaczone, wręcz poniżej znajduje się pole „Search interests”, które przez swoje szare tło na pierwszy rzut oka wygląda, jak aktywny element w menu (co widać na zrzucie niżej).

Sam portal jest zbudowany podobnie do innych – u góry pasek z logo, polem do wyszukiwania, a po prawej avatar zalogowanej osoby (z linkiem do profilu), notyfikacje i ustawienia. Poniżej – po lewej menu, po środku obszar z danymi:

Głównym zadaniem So.cl jest dzielenie się wynikami wyszukiwania, co okazuje się być bardzo proste – wystarczy wyszukać cokolwiek, a następnie kliknąć link dodania wpisu z wynikiem wyszukiwania:

Wyniki wyszukiwania można przefiltrować po typie – np. zdjęcia, filmy czy ludzie:

W przypadku śledzenia, mamy możliwość przeglądania wszystkich publicznych postów, postów śledzonych osób, konwersacji z określonymi użytkownikami, czy swoje posty:

Dwie w zasadzie ostatnie funkcjonalności to przeglądanie najlepszych wpisów na So.cl w podziale na kategorie („Explore”) i wideokonferencje („Video Parties”) w których jest też wiele publicznych kanałów z różnymi relacjami:

Na minus

Szkoda, że portal nie posiada polskojęzycznej wersji. To mnie jednak nie dziwi, ponieważ projekt skupia się wokół określonych uczelni i nie jest finalnym produktem.

So.cl potrafi być irytujące pod względem, czasów odpowiedzi – często trzeba poczekać nawet kilkanaście sekund na wyświetlenie się strony.

Często też bywają takie sytuacje po wejściu do własnego profilu:

zamiast:

Kolejny częsty problem to brak zdjęcia profilowego:

Po krótkim czasie użytkowania portalu mam wrażenie, ze jest on dość mało intuicyjny. Miotałem się trochę po menu po lewej, aby znaleźć to, co mnie w danej chwili interesowało, interfejs wygląda na mało przemyślany. Ale to dopiero początek i do tego jako projekt badawczy – zmiany będą prowadzone na podstawie feedback-u użytkowników.

Podsumowanie

So.cl raczej nie stanie się hitem społecznościowym, ale też nie jest to jego przeznaczeniem. Ma pomóc głównie studentom i uczniom w nauce dzięki dzielenie się informacjami i wynikami wyszukiwania (studenci często szukają tego samego i znajdują te same wyniki). Czy ma szansę? Moim zdaniem ma, choć powinien zintegrować jeszcze proste mechanizmy wymiany plików, wspólnego kalendarza, czy czegoś na wzór kręgów w Google+ – wtedy porozumiewanie się i wymiana informacji była by jeszcze łatwiejsza. Ale jest to przecież na razie eksperyment :)

 

Źródło: So.cl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Internet, Społeczności, WWW i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować (także Facebook, Google+, Twitter), aby móc dodać komentarz.