Znamy listę nowych domen najwyższego poziomu (TLD)

ICANN przedstawiło wczoraj pełną listę aplikacji na domeny najwyższego poziomu. Znajduje się tam szereg ciekawostek, które postaram się przedstawić. Już sama ilość aplikacji robi wrażenie.

Wstęp.

Niedawno pisałem o tym, że Google wstępnie poinformowało o złożeniu aplikacji na nowe domeny najwyższego poziomu. Dziś znamy już pełną listę domen, o które aplikuje Google, oraz inne podmioty.

Zainteresowanych odsyłam również do wpisu opisującego domeny głównego poziomu (TLD) – tutaj krótko opisałem, czym są takie domeny i o co w tym wszystkim chodzi.

Aplikacje

W sumie złożonych zostało 1930 aplikacji. Przez aplikację należy tu rozumieć dokument dotyczący jednej domeny złożony przez jeden podmiot.

Cześć podmiotów zgłosiła aplikacje na takie same domeny najwyższego poziomu. Jeśli wyeliminujemy duplikaty, okazuje się, ze nowych domen najwyższego poziomu może powstać nawet 1409 (co jest ogromną różnicą jeśli weźmiemy pod uwagę, ze obecnie jest ich… 22). Jeśli chodzi o ilość podmiotów, które złożyły aplikacje – jest ich 1154 z 60 krajów.

TLD

Top 11 TLD:

Miało być Top 10, ale wtedy niesłusznie nie zmieściła by się ostatnia pozycja. Najpopularniejszą domeną najwyższego poziomu okazała się .APP zaraz przed .HOME i .INC. Wśród 1409 propozycji nowych domen, unikatowych jest 1179 (czyli zaproponowanych przez tylko jeden podmiot). O każdą z pozostałych 230 domen walczyć będą co najmniej 2 podmioty, o .APP aż 13.

Podmioty

Top 11 podmiotów:

Najwięcej (bo aż 101) aplikacji złożyła firma Charleston Road Registry Inc., która wydaje się należeć do Google, ponieważ aplikacje zawierają domeny typowo związane z Google jak .GOOGLE, .GMAIL, czy .ANDROID, oraz te, o których pisałem we wpisie o Google, a adresy email z listy są w domenie google.com.

Na drugim miejscu znajduje się Amazon z 79 aplikacjami.

Trzecie miejsce to raczej mało nam znana Top Level Domain Holdings Limited – należąca do Minds + Machines – zapewne skupi się głownie na odsprzedaży subdomen.

Warto chyba jeszcze przypomnieć, ze koszt jednej TLD to 185 ty. dolarów + 25 tys. rocznie. Przykładowo Google będzie musiało zapłacić (jeśli dostanie wszystkie domeny) 18,685 mln. dolarów + 2,525 mln. rocznie.

Proponowane TLD

Z ciekawszych propozycji Google można wyróżnić: .ADS (czyżby jeszcze łatwiej było blokować reklamy?), .ANDROID, .APP, .BLOG, .CHROME, .CLOUD, .CORP, .DIY, .DOCS, .DRIVE, .FUN, .GMAIL, .GOOGLE, .HOME, .LOL, .LOVE, .PLAY, .WOW, czy .YOUTUBE, a to i tak tylko fragment – ciężko było wybrać reprezentatywną listę.

Apple, co ciekawe, złożyło tylko jedną aplikację. Kto zgadnie na jaką domenę? :) Tak – .APPLE.

Microsoft zaproponował 11 domen typowych dla swoich produktów i usług: .AZURE, .BING, .DOCS, .HOTMAIL, .LIVE, .MICROSOFT, .OFFICE, .SKYDRIVE, .SKYPE, .WINDOWS, .XBOX.

Amazon wśród swoich 76 aplikacji ma domeny typowe dla swoich usług, jak .AMAZON, czy .KINDLE, ale dużo z propozycji pokrywa się z propozycjami Google i tutaj ciekawe, jak dalej potoczą się losy tych domen: .CLOUD, .TALK, czy .MAIL

Wśród „ciekawszych” domen można znaleźć (czego się można było spodziewać): .ADULT, .HOT, .SEX, .SEXY, .PORN, czy .SUCKS.

Podsumowanie

Nie sposób opisać tu wszystkie ciekawostki związane z domenami, bo jest ich (domen) zbyt dużo.

Niebawem zapewne zobaczymy strony w nowych domenach najwyższego poziomu, ale jeszcze trochę to potrwa. Obecnie trwa dwumiesięczny okres, w którym można skomentować aplikacje, następnie siedmiomiesięczny okres na zgłaszanie sprzeciwów.

Nie wiem jak Wy, ale ja jestem bardzo ciekawy, kto dostanie sporne TLD, oraz jakie ciekawe subdomeny zostaną utworzone. Co więcej w części z tych TLD będzie można wykupić sobie własne subdomeny – i znów rozpocznie się wyścig o co ciekawsze domeny, a po krótkim czasie znów nie będzie można kupić sobie domeny sensowniejszej niż hdsgtysdhsf (tak, to przypadkowy ciąg znaków, bo w większości przypadków tylko takie nie są jeszcze zajęte w celu odsprzedania za dużo większe kwoty).

Źródło: ICANN

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Internet, WWW i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować (także Facebook, Google+, Twitter), aby móc dodać komentarz.