Recursive Drawing – malowanie kwadratem i kołem

Co można zrobić mając do dyspozycji kwadrat, koło i odpowiednie narzędzie graficzne? Okazuje się, że całkiem sporo, a efekty mogą być dość ciekawe.

O aplikacji

Przyglądając się Recursive Drawing zastanawiałem się czym tak naprawdę jest i do czego może się przydać ta webaplikacja. Na jej stronie widnieje taka oto informacja:

Recursive Drawing is an exploration of user interface ideas towards the development of a spatially-oriented programming environment.

Stwierdzenie to samo w sobie niewiele mówi, ale nie zagłębiałem się bardziej w ten temat. Skupiłem się na efektach, jakie można osiągnąć. Sama aplikacja jest bardzo prosta:

Na stronie jest jeszcze film prezentujący jej działanie:

Do dyspozycji są 3 tzw. płótna – na jednym znajduje się koło, na drugim kwadrat, trzecie jest puste. Jedyne co można zrobić, to przeciągnąć zawartość jednego płótna na inne, przemieścić ją w obrębie płótna, obrócić, czy zmienić proporcje (przytrzymując Shift), ale najciekawsze efekty daje rekurencja, którą można osiągnąć przeciągając zawartość płótna na nie same. Bardzo dobrze widać to na powyższym materiale wideo (który o wiele lepiej pokazuje możliwości aplikacji, od mojego opisu). Oczywiście elementy z płótna można też usunąć, a zmiana parametrów elementów na płótnie wpływa na inne płótna, na których te elementy zostały użyte. I to w zasadzie tyle. Efekty mogą być naprawdę ciekawe.

Mnie ta aplikacja zainteresowała z kilku powodów. Jako programista pisałem kiedyś kod rysujący fraktale. Tutaj fraktale można rysować na bieżąco i na bieżąco oceniać efekt, choć wynik końcowy nie jest aż tak dokładny. Druga rzecz to rekurencja, bez której nie było by fraktali – używając ją w różny sposób uzyskuje się całkiem inne wyniki. Aplikacja jest banalnie prosta w użytkowaniu i nie ma wielu funkcji, ale wciągnęła mnie na dłuższy czas i główkowałem, jak osiągnąć ciekawe rezultaty. Bardzo blisko jej do programowania, więc te umiejętności bardzo się przydają, choć równie ważna jest wyobraźnia, aby łatwiej przewidzieć, co przy danym ułożeniu elementów może nam wyjść. :)

Moje dzieła

Poniżej moje “dzieła” które udało mi się wykonać przy pomocy Recursive Drawing:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Grafika, Internet i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować (także Facebook, Google+, Twitter), aby móc dodać komentarz.